הקצפת חלב
הקצפת חלב
אילן שנהב - חותם הקפה


רוב הישראלים אוהבים את הקפה מהול בחלב. קפוצ'ינו, לאטה או הפוך זו הבחירה של רובנו. אבל איך מקציפים את החלב בעצם?


קודם כל צריך לזכור שבגלל כמות החלב בכוס (הרבה יותר מהקפה) הוא זה שקובע את חום המשקה. וקפוצ'ינו צריך ללגום. זה לא תה ששותים שעות. במקור, באיטליה, הקפוצ'ינו מוגש ממש פושר כדי שאנשים יוכלו לשתות אותו תוך רגעי ההפסקה הקצרים מהעבודה. ככה המשקה יוצא ממש טעים. אם מישהו אוהב את הקפה שלו חם מאד, אז זהירות לא לחמם את החלב יותר מידי. עדיף לחמם מאד את הכוס כדי להשיג את האפקט של חום המשקה.

חלב רותח בטמפרטורה נמוכה יחסית. הרתיחה שלו מתבטאת בריח לא נעים, בהפרדת החלבונים ובקרום שרבים לא סובלים. כדאי להשתמש בחלב טרי 3%. אפשר גם טרי דל שומן, סויה ועוד. אני ממליץ להמנע מחלב עמיד.

השלבים:
מנקים את הצינור (סטימר) מחלב ונוזלים אחרים שהיו בתוכו.  מנגבים במטלית לחה, פולטים מעט קיטור, הכל כדי לנקות את הסטימר מבפנים ומבחוץ.
ממלאים כד הקצפה עד חצי גובהו.
מכניסים את צינור הקיטור עמוק לחלב, פותחים את הקיטור חזק ומוציאים את צינור הקיטור שישק לפני החלב. הרחש שישמע דומה לציקצוק. יש לוודא שהחלב מתערבל בסיבוביות. הכל נעשה תוך כדי כך שיד ימין חשה את חום החלב בתחתיתו.
ממשיכים לחמם את החלב עד שהיד בתחתית הכד לא יכולה לסבול את החום ואז מעבירים אותה לסגירת ברז הקיטור.

מוציאים את הצינור (סטימר) מהחלב, מנגבים מיד במטלית לחה, פולטים מעט קיטור, הכל כדי לנקות מידית את הסטימר מבפנים ומבחוץ.
בוחנים את החלב המוקצף. הוא צריך להיראות אחיד, מבריק וסמיך במרקם שמנתי, ללא בועות כלל. אם יש בועות גדולות יש להוציאן או בעזרת כף או בטפיחות של הקנקן על המשטח עד להיעלמות מוחלטת של הבועות.
לאחר שהאספרסו מוכן, ובתנאי שהקרמה איכותית, מוזגים את החלב למרכז האספרסו לפי המתכון של המשקה שרוצים.

בחותם הקפה ניתן לקבל הדרכה מעשית בסדנת  הקצפת חלב